ଦେଶରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ୮୧% ରୁ ଅଧିକ ମୃତୟନ କରିଛି ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ

ବାଣିଜ୍ୟ /ବ୍ୟବସାୟ
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ଭୁବନେଶ୍ୱର / ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ଦୂରସଂଚାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଜୁଲାଇ ୭ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ମୃତୟନ କରାଯାଇଥିବା ମୋଟ ୨୮୧୯୪୮ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ୨୨୮୬୮୯ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମୃତୟନ କରିଛି । ସାରା ଦେଶରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ୫ଜି ବିଟିଏସ ସଂଖ୍ୟାରେ ଜିଓ ଏକାକୀ ଯୋଗଦାନ ୮୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ ପକ୍ଷରୁ ସାରା ଦେଶରେ ମାତ୍ର ୫୨୨୨୩ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ସଂସଦରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଦୂରସଂଚାର ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବୁସିଂ ଚୌହାନ ଏହି ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସାରା ଦେଶର ପ୍ରତି ଜିଲ୍ଲା ହିସାବରେ ୫ଜି ନେଟୱାର୍କ ମୃତୟନର ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ୧୦୫୩୨ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ଜିଓ ୮୨୦୪ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମୃତୟନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏୟାରଟେଲ ମାତ୍ର ୨୩୧୦ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମୃତୟନ କରିଛି । ସେହିଭଳି ଦେଶର ଆର୍ôଥକ ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ମଧ୍ୟ ଜିଓ ଏୟାରଟେଲ ଠାରୁ ବେଶ ଆଗରେ ରହିଛି । ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ୫୧୬୭ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ୩୯୫୩ ଟି ଜିଓର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏୟାରଟେଲର ୧୨୧୪ ଟି ରହିଛି । ଦୂରସଂଚାର ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ହିସାବରେ ୫ଜି ବିଟିଏସ ମୃତୟନ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶାରେ ଜୁଲାଇ ୭ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୭୭୫୬ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମୃତୟନ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଜିଓ ସର୍ବାଧିକ ୬୩୪୫ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମୃତୟନ କରି ବେଶ ଆଗରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏୟାରଟେଲ ମାତ୍ର ୧୪୧୧ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମୃତୟନ କରିଛି । ଏକମାତ୍ର ଟେଲିକମ ଅପରେଟର ଭାବରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଓଡ଼ିଶାର ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ୫ଜି ନେଟୱାର୍କ ଉପଲବ୍ଧ କରିଥିବା ଏହି ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାପଡିଛି । ଜିଲ୍ଲା ହିସାବରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୩୫୬ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଜିଓର ୧୧୨୪ ଏବଂ ଏୟାରଟେଲର ୨୩୨ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ରହିଛି । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ପରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ୭୯୨ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ୭୧୦ ଟି ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ମୃତୟନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏୟାରଟେଲ ପକ୍ଷରୁ ମାତ୍ର ୮୨ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମୃତୟନ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ତଥ୍ୟରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ସେହିଭଳି ଗଂଜାମ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ୫୪୨ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ୪୨୦ ଟି ଜିଓର ଓ ୧୨୨ ଟି ଏୟାରଟେଲର ରହିଛି । ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ୫୧୪ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ଜିଓର ୪୪୮ଟି ଏବଂ ଏୟାରଟେଲର ୬୬ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ୪୪୪ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ଜିଓ ୩୫୬ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ବେଳେ ଏୟାରଟେଲର ୮୮ଟି ରହିଛି । ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ରହିଥିବା ୪୦୫ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ୩୧୮ ଟି ଜିଓର ରହିଥିବାବେଳେ ଏୟାରଟେଲର ୮୭ଟି ରହିଛି । ସେହିଭଳି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ୩୪୭ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ଜିଓର ସର୍ବାଧିକ ୨୮୨ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏୟାରଟେଲର ୬୫ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ରହିଛି । ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ରହିଥିବା ୩୧୭ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ଜିଓର ୨୫୨ ଟି ରହିଥିବା ଏୟାରଟେଲର ୬୫ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ମୃତୟନ ହୋଇଥିବା ୨୫୪ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୦ ଟି ଜିଓର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏୟାରଟେଲର ୫୪ଟି ରହିଛି । ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ମୋଟ ୨୫୬ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ଜିଓର ୨୦୬ ଟି ଏବଂ ଏୟାରଟେଲର ୫୦ ଟି ରହିଛି । ସେହିଭଳି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ୧୫୩ ଟି ୫ଜି ବିଟିଏସ ମଧ୍ୟରୁ ଜିଓର ୨୨୬ ଟି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏୟାରଟେଲର ୨୭ଟି ରହିଛି । ଓଡ଼ିଶାର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବାଧିକ ୫ଜି ବିଟିଏସ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିବା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ତଥ୍ୟରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

powered by social2s